Skip to main content

Drzwi przeciwpożarowe to podstawowy element stolarki przeciwpożarowej, służący zapewnieniu należytej ochrony wszystkim osobom przebywającym w budynku w chwili wystąpienia zagrożenia pożarowego. Ich funkcją jest wyznaczenie stref pożarowych, umożliwiających ewakuację oraz dotarcie w bezpieczne miejsce. Ze względu na swoją konstrukcję, drzwi przeciwpożarowe zapobiegają także rozprzestrzenianiu się ognia i dymu przez określony czas.

Gdzie montuje się drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe to drzwi stosowane przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Ich obecność jest niezbędna w biurowcach, galeriach handlowych, na halach, magazynach, a także w szpitalach, hotelach, kinach, teatrach oraz wielu innych obiektach. W tym przypadku wymagania odnoszące się do rodzaju konkretnych drzwi przeciwpożarowych są regulowane dodatkowo przepisami prawa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się na montaż drzwi przeciwpożarowych również w domach mieszkalnych.

Drzwi przeciwpożarowe występują zarówno jako drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Drzwi przeciwpożarowe EI30, EI60, EI120

Podstawowe symbole, którymi zostają oznakowane drzwi przeciwpożarowe to EI30, EI60 oraz EI120. Oznaczenie EI dotyczy szczelności ogniowej oraz izolacyjności ogniowej.

  1. Drzwi przeciwpożarowe EI30 – gwarantują ochronę przed rozprzestrzenianiem się dymu i ognia przez czas maksymalny 30 minut.
  2. Drzwi przeciwpożarowe EI60 – gwarantują ochronę przed rozprzestrzenianiem się dymu i ognia przez czas maksymalny 60 minut.
  3. Drzwi przeciwpożarowe EI120 – gwarantują ochronę przed rozprzestrzenianiem się dymu i ognia przez czas maksymalny 120 minut.